ÎNSCRIE-TE VOLUNTAR la FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU NOU DE LA ARAD

Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad și Consiliul Local al Municipiului Arad organizează în perioada 7-15 mai 2016 cea de-a patra ediție a Festivalului Internațional de Teatru Nou.

13170009_10156885012980181_625939079_o

O ediție care îi are în prim plan pe tineri și unele dintre cele mai apreciate producţii teatrale ale momentului vor face deliciul spectatorilor Festivalului din acest an.

Cele 9 (noua) zile de Festival se vor desfășura în următoarele spații: Sala Mare, Sala Studio si platoul Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad, Piata „Avram Iancu”, Cafe Boeme Teatru, Club Flex.

Dacă te numeri printre cei care își doresc să pătrundă în culisele festivalului, ai șansa să te înscrii până la data de 09 mai 2016, prin completarea formularului online, accesând link-ul:  https://www.surveymonkey.com/r/voluntarAradFTTN4

Vârsta minimă pentru înscrieri este de 16 ani, iar condițiile obligatorii sunt interesul, implicarea, empatia, prezența de spirit și seriozitatea.

Programul de Voluntariat al Festivalului Internațional de Teatru Nou de la Arad este derulat în parteneriat cu Asociația Centrul Județean de Voluntariat Arad, care gestionează procesul de recrutare, orientare, instruire și training, supervizare și monitorizare al voluntarilor.

Despre Festivalul Internațional de Teatru Nou, Arad, 7-15 mai 2016-05-07

Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad şi Consiliul Local al municipiului Arad organizează în perioada 7-15 mai 2016 cea de-a patra ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru Nou.

Din selecţia de anul acesta realizată de criticul de teatru Claudiu Groza fac parte spectacole nominalizate la Premiile UNITER, precum The Sunset Limited de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu, producţie a Teatrului UNTEATRU (nominalizat la categoria Cel mai bun spectacol) şi Pisica verde de Elise Wilk, regia Bobi Pricop, producţie a Teatrului „Luceafărul” Iaşi (nominalizat pentru cea mai bună regie).

Prezentând o imagine fidelă a tendinţelor teatrale româneşti actuale, selecţia FITN4 cuprinde şi spectacole cu teme sociale sau care vorbesc despre perioada comunistă. Astfel, Antisocial – un spectacol de Bogdan Georgescu, producţie a Teatrului Naţional „Radu Stanca” din Sibiu este creeat pe baza unui fapt social real care a provocat un imens scandal mediatic, şi aduce în atenţie un subiect incomod: permanenta transformare şi reinventare a învăţământului românesc şi dezvoltarea unui sistem educaţional viu.

Tot despre o realitate vorbeşte şi abordarea regizorală a Anei Mărgineanu pe textul scris de Peca Ştefan în Anul dispărut.1989. Răscolirea în amintirile memoriei colective în căutarea semnificaţiei anului 1989 – anul căderii comunismului – şi repercusiunile acestor frânturi de poveste trăită sau povestită asupra vieţii noastre astăzi sunt temele centrale ale acestui spectacol. Cu insistenţă, asta încearcă să „scoată” la lumină de la public şi actriţa titulară Ilinca Manolache, nominalizată la Gala Premiilor UNITER pentru Cea mai bună actriţă în rol secundar.

Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad va prezenta spectacolul „Vârful aisbergului” de Antonio Tabares în regia lui Theodor-Cristian Popescu, în premieră, în prima zi de Festival.

De asemenea, vor fi prezente şi două trupe de teatru din Italia şi Ungaria, cu spectacolele Operastracci şi respectiv Dancing Graffiti.

Despre festival şi poziţionarea acestuia în peisajul teatral românesc, Bogdan Costea, directorul Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad, organizatorul Festivalului, precizează:

Festivalul Internaţional de Teatru Nou de la Arad se află la a patra ediţie şi o spunem cu certitudine că a devenit un brand local cu puternice ecouri în lumea teatrală din România şi din Europa. An de an, selecţionerul festivalului, crititicul de teatru Claudiu Groza, dedică o secţiune specială producţiilor unui regizor sau unei teme anume, cum este cazul acestei ediţii de festival. Astfel, în anii precedenţi, secţiunea „Focus” s-a concentrat pe spectacole ce poartă semnătura regizorală a lui Radu Afrim sau Cristian Juncu. În acest an, secţiunea eveniment a festivalului pune lupa pe o problematică actuală din lumea adolescenţilor şi cuprinde nu mai puţin de patru titluri. Focus TeenAGER, căci despre acesta este vorba, grupează spectacole incitante, vii prin subiect şi abordare.

Festivalul arădean de teatru nou este un bun prilej de cunoaştere şi de recunoaştere a artei teatrale contemporane de aici sau de pretutindeni.”

 O ediţie care îi are în prim plan pe tineri şi unele dintre cele mai apreciate producţii teatrale ale momentului vor face deliciul spectatorilor Festivalului Internaţional de Teatru Nou Arad din acest an.

Ataşăm şi programul reprezentaţiilor care vor avea loc între 7 şi 15 mai în următoarele spaţii: Sala Mare, Sala Studio şi platoul Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad, Piaţa „Avram Iancu”, Cafe Boeme Teatru, Club Flex.

PROGRAMUL SPECTACOLELOR

 7 mai 2016

 Ora 19.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)

PREMIERĂ: 

Vârful aisbergului de Antonio Tabares

Regia: Theodor-Cristian Popescu

Scenografia: Cosmin Ardeleanu

Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

 Ora 21.30, Platoul teatrului

Dancing Graffiti

Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs

Producător: Bandart, Ungaria

Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1

Durata: 25 minute

Ora 22.00, Sala Studio 

Apă de mină de Csaba Székely

Un proiect coordonat de Oana Stoica

Scenografia: Vladimir Iuganu

Producător: Teatrul ACT Bucureşti

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

Interzis persoanelor sub 16 ani!

8 mai 2016

 Ora 19.00, Sala Studio

Sectiunea Focus TeenAGER

Pisica verde de Elise Wilk

Regia: Bobi Pricop

Scenografia: Irina Moscu

Producător: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iaşi

Durata: 1h

Interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 20.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)

Operastracci, după o idee de Enzo Toma şi Silvia Ricciardelli

Regia, dramaturgia şi costumele: Enzo Toma

Scenografia: Lucio Diana

Producător: Centrul de Producţie Teatrală Koreja, Lecce, Italia

Durata: 1h

Ora 21.30, Platoul teatrului

Dancing Graffiti

Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs

Producător: Bandart, Ungaria.

Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1

Durata: 25 minute

 Ora 22.00, Sala Studio

Sectiunea Focus TeenAGER

PISICA VERDE de Elise Wilk

Regia: Bobi Pricop

Scenografia: Irina Moscu

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iaşi

Durata: 1h

 9 mai 2016

 Ora 19.00, Sala Mare

Noul locatar de Eugène Ionesco

Regia: Gábor Tompa  

Costumele: Corina Grămoşteanu

Decorul & light-design: Helmut Stürmer

Producător: Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Durata: 1h 20 minute (fără pauză)

Ora 21.00, Platoul teatrului

Dancing Graffiti

Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs

Producător: Bandart, Ungaria.

Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1

Durata: 25 minute

 Ora 21.30, Sala Studio 

SECTIUNEA FOCUS TeenAGER

Antisocial

Un spectacol de Bogdan Georgescu

Producător: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1h

Interzis persoanelor sub 15 ani!

10 mai 2016

 Ora 17.00, Sala Mare

Directorul Executiv de Stig Larsson

Regia: Vladimir Anton

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul de Comedie Bucureşti

Durata: 1h 35 minute (fără pauză)

Ora 19.00, Sala Studio

The Sunset Limited de Cormac McCarthy

Regia: Andrei şi Andreea Grosu

Scenografia: Vladimir Turturică

Producător: Teatrul UNTEATRU Bucureşti

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

 Ora 21.30, Sala Mare

SECTIUNEA FOCUS TeenAGER

The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett

Traducerea, regia şi scenografia: Vlad Cristache

Producător: Teatrul Excelsior Bucureşti

Durata: 2h 40 minute (cu pauză)

Interzis persoanelor sub 16 ani!

11 mai 2016

Ora 18.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)

Identitate de Márton Imola

Regia şi coregrafia: Ferenc Fehér

Producător: Studio M, Sfântu-Gheorghe

Durata: 55 minute

Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 20.00, Sala Studio

Ibsen Incorporated

Un scenariu de Mihaela Michailov şi Catinca Drăgănescu, după scrierile lui Henrik Ibsen

Regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Bogdan Costea şi Andrei Morariu

Coregrafia: Mihaela Culda

Producător: ARPAS – Asociaţia Română pentru Promovarea Artelor Spectacolului şi Teatrul de Comedie Bucureşti

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

Ora 22.00, Sala Mare

Femei / Bărbaţi de Willy Russell

Regia: Vlad Massaci

Scenografia, Light Design: Andu Dumitrescu

Producător: Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea

Durata: 1h 45 minute (fără pauză)

 12 mai 2016

 Ora 19.00, Sala Mare

Family Affairs de Rosa Liksom

Un spectacol de Radu Afrim

Decorul: Tudor Prodan

Costumele: Cosmin Florea

Producător: Teatrul Odeon Bucureşti

Durata: 2h 20 minute (fără pauză)

Avertisment: spectacolul conţine limbaj licenţios, interzis persoanelor sub 14 ani!

 Ora 21.30, Sala Studio

De fapt e frumos de Volker Schmidt

Decorul şi regia: Volker Schmidt

Costumele: Nina Kroschinske

Light-design: Botond Nosz

Producător: Teatrul German de Stat Timişoara

Durata: 1h 35 minute (fără pauză)

Interzis persoanelor sub 15 ani!

 Ora 23.00, Club Flex

MaRó de Szekely Csaba

Regia: Andi Gherghe

Scenografia: Adrian Ganea

Producător: Yorick Studio, Târgu-Mureş

Durata: 1h 35 minute (fără pauză)

 13 mai 2016

 Ora 17.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)

SECTIUNEA FOCUS TeenAGER

Columbinus de Stephan Karam şi PJ Paparelli

Regia: Horia Suru

Scenografia: Cristian Marin

Coregrafia: Sophie Duncan

Producător: Teatrul Municipal Baia Mare

Spectacol realizat în parteneriat cu The Dramatic Publishing Company, din Woodstock, Illinois, SUA

Durata: 2h 10 minute (cu pauză)

Interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 21.00, cort, Piaţa „Avram Iancu”

În inima nopţii – Episodul Lear

Cu inserţii de George Banu şi Monique Borie, după William Shakespeare

Scenariul, regia şi ilustraţia muzicală: Gavriil Pinte

Scenografia: Roxana Ionescu

Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

 Ora 22.30, Sala Mare

Concert: Subcarpaţi

14 mai  2016

 Ora 11.00, Sala Studio

Autopsie (a unor crime nevinovate)

După două texte de Gérald Gruhn şi Vasile Leac

Regia: Florin Didilescu

Muzica: Marius Stoica

Producător: Trupa de teatru licean francofon AMIFRAN – Asociaţia Română pentru Apărarea şi Cultivarea Francofoniei din Arad

Durata: 1h

Ora 18.00, Sala Mare

Vertij

Scenariul şi regia: Mihai Măniuţiu

Scenografia: Adrian Damian

Producător: Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Durata: 1h

Interzis persoanelor sub 15 ani!

 Ora 19.30, Sala Studio

Guppi de Vasili Sigariev

Regia: Mucsi Zoltán

Decorul: Albert Alpár

Costumele: Kiss Julcsi

Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

Durata: 1h 35 minute (fără pauză)

Ora 21.00, Club Flex 

Respiraţii de Duncan Macmillan

Regia, conceptul scenografic, Light & Sound design: Radu-Alexandru Nica

Producător: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel” Târgu-Mureş

Durata: 1h 40 minute (fără pauză)

Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 23.00, Cafe Boeme Teatru

CONCERT: Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers

 15 mai 2016

 Ora 17.00, Sala Studio

Aglaja după Aglaja Veteranyi

Dramatizarea: Alina Petrică

Conceptul şi coregrafia: Ştefan Lupu

Costumele: Cristina Milea şi Elena Gheorghe

Producător: Centrul Cultural European pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Durata: 1h 40 minute (fără pauză)

Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 19.00, Sala Mare

Anul dispărut. 1989 de Peca Ştefan

Regia: Ana Mărgineanu

Decorul şi costumele: Anda Pop

Producător: Teatrul Mic Bucureşti

Durata: 1h 50 minute (fără pauză)

 Ora 21.30, Sala Studio

(D)efectul Placebo

Creaţie colectivă

Conceptul şi coregrafia: Ştefan Lupu

Instalaţia scenografică: Elena Dobîndă şi Andreea Simona Negrilă

Producător: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

Interzis persoanelor sub 14 ani!